Alior Bank sponsorem oraz partnerem merytorycznym konferencji „Blockchain – Bariery i Transformacje”

W opinii wielu ekspertów ze świata biznesu dziś jesteśmy świadkami przełomu technologicznego i ekonomicznego, który można już nazwać tzw. IV Rewolucją Przemysłową. Wiąże się to z coraz szybszym rozwojem nowych technologii, takich jak m.in. blockchain. By przybliżyć tematykę tego zagadnienia, Towarzystwo Ekonomistów Polskich (TEP) organizuje konferencję pt.: „Blockchain – bariery i transformacje”, która się odbędzie 5 grudnia w Warszawie. Partnerem głównym wydarzenia jest Komisja Europejska, a partnerem merytorycznym oraz jednym ze sponsorów – Alior Bank.

Blockchain to w najprostszej definicji technologia, która służy do przechowywania zmian stanu dowolnego rejestru danych poprzez grupowanie zmian (zwanych transakcjami) w bloki o określonym rozmiarze. Fundamentem technologii jest fakt, że każdy blok wskazuje poprzedni, co powoduje utworzenie swoistego łańcucha. W tego typu łańcuchu mogą być przesyłane informacje o różnych rodzajach transakcji, np. handlowych czy kupnie lub sprzedaży walut, a także o popularnych ostatnio walutach wirtualnych.

Technologia blockchain nazywana jest technologią przyszłości, jednak w Polsce jest wciąż stosunkowo mało spopularyzowana i kojarzona głównie z walutami wirtualnymi, które stanowią tylko jedną z wielu zastosowań tej technologii.. Organizatorzy stawiają sobie za cel, aby konferencja nie tylko zainicjowała szeroką debatę publiczną dotyczącą technologii blockchain, wyjaśniła zjawiska gospodarcze i społeczne, które ta technologia napędza, ale przede wszystkim wykreowała platformę współpracy pomiędzy praktykami, teoretykami, światem biznesu, regulatorami czy w końcu pasjonatami tego zagadnienia.

Alior Bank, chcąc aktywnie poszerzać wiedzę społeczną na temat nowych technologii, będzie nie tylko sponsorem tego wydarzenia, ale także wesprze je wiedzą merytoryczną swoich ekspertów. Na konferencji pojawią się Robert Pakla, który w Alior Banku zajmuje się analizą prawną treści związanych z Fin-Tech oraz technologią Blockchain, a także Tomasz Sienicki, Menedżer ds. Strategii Technologii Blockchain odpowiedzialny za jej wdrażanie w Alior Banku. Pierwszy z nich zmierzy się z kwestiami prawnymi związanymi z tą technologią na poziomie krajowym w panelu „Blockchain – wyzwania dla regulatorów”, natomiast Tomasz Sienicki podzieli się swoją wiedzą ze słuchaczami w trakcie sesji „Blockchain – praktyka biznesu i wyzwania dla otoczenia”.

- Realizując strategię Cyfrowego Buntownika, Alior Bank chce wspierać wszelkie inicjatywy, które mają na celu rozwój wiedzy społecznej na temat nowych rozwiązań technologicznych. Zależy nam zwłaszcza na dotarciu do administracji publicznej, środowiska akademickiego oraz do młodych ludzi, bo to oni będą decydować o tym, w którym kierunku te technologie będą się rozwijać i jak będziemy z nich w przyszłości korzystać – powiedział Tomasz Sienicki, Menedżer ds. Strategii Technologii Blockchain w Alior Banku. – W technologii blockchain dostrzegamy wielką szansę rozwoju, zwłaszcza rynku finansowego. Jako liderzy bankowości na polskim rynku, już dziś badamy możliwości wykorzystania tej technologii na wielu płaszczyznach, np. przy realizacji transakcji międzybankowych czego wyrazem jest udział Aliora w międzynarodowym projekcie prowadzonym przez bank JP Morgan - Interbank Information Network wykorzystującym technologię blockchain do zapobiegania procederu prania brudnych pieniędzy. Wierzymy, że ta konferencja będzie dla nas oraz dla wszystkich zebranych źródłem nowych doświadczeń” – dodał przedstawiciel Alior Banku.

Konferencja realizowana jest we współpracy ze Szkołą Główną Handlową, Wydziałem Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Inicjatywę objął honorowym patronatem United Nations Global Compact Poland, a także Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii, której Alior Bank jest członkiem i współzałożycielem.

Konferencja „Blockchain – Bariery i Transformacje” odbędzie się 5 grudnia 2018 r., w godzinach 8:30-17:15, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Auli VII, na al. Niepodległości 162.

Więcej informacji na stronie TEP poświęconej konferencji.